Jedna z největších insolvencí v ČR míří k úspěšnému konci 

Klientům Sberbank CZ se podaří vyplatit téměř 100 % jejich vkladů. Také díky Deloitte

Sberbank CZ byla zdravou středně velkou bankou, která se kvůli ruské invazi na Ukrajinu dostala do problémů s likviditou. Česká národní banka jí následně odňala licenci a banka zamířila nejprve do likvidace a poté do insolvence. Deloitte se tak jako ekonomický poradce zapojil do jednoho z největších insolvenčních případů v české historii. Na jeho konci se lidem, obcím i firmám podaří vyplatit zpět téměř 100 % jejich vkladů, čímž se zároveň řadí mezi historicky nejúspěšnější insolvenční případy. 

Naše výzva

Mediálně sledovaný a exponovaný insolvenční případ. Specifický nejen svou velikostí, ale i sankčním režimem, který komplikoval prodej portfolia.

Česká Sberbank – jejímž konečným majitelem byla Sberbank of Russia – se v únoru 2022 v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu dostala do problémů s likviditou. Během několika dnů totiž její klienti požadovali výběry svých vkladů v hodnotě několika desítek miliard korun, což byl nápor, který banka nemohla ustát. 

Banka zamířila do likvidace, následně vyhlásil Městský soud v Praze na majetek banky konkurs a Deloitte začal působit jako ekonomický poradce v týmu insolvenční správkyně. 

Naše reakce

Díky zapojení odborníků z různých oddělení (Financial Advisory, Audit & Assurance, Tax & Legal) jsme byli schopni pomoci v řadě oblastí. Od vypracování ekonomických analýz přes zpracování testu solventnosti a podporu účetního oddělení banky až po oceňovací služby a organizaci veškerých prodejních procesů.  

Pro uspokojení věřitelů bylo klíčové, že se podařilo úspěšně prodat České spořitelně rozhodující část úvěrového portfolia, jehož kupní cena dosáhla 41 miliard korun. 

Author Image
Prodej zdravé části úvěrového portfolia Sberbank se řadil mezi největší bankovní transakce na českém trhu za posledních deset let.Anežka SkokanováManager, Valuation & Financial Modeling

Náš přínos

Přispěli jsme k vysoké míře uspokojení věřitelů, která se bude blížit 100%. 

Úspěšný prodej rozhodující části úvěrového portfolia České spořitelně, který Deloitte organizoval, znamená, že lidé, firmy, kraje nebo obce dostanou zpět většinu svých vkladů, a to včetně zákonného úroku z prodlení. Výplata pohledávek věřitelů ve formě částečného rozvrhu měla začít již před Vánoci roku 2023, kvůli odvolání jednoho z věřitelů se však očekává její posun do první poloviny roku 2024. 

Tým

V týmu Valuation & Financial Modeling pomáháme klientům oceňovat nejen společnosti, ale i jiná hmotná a nehmotná aktiva. Mezi naše projekty spadá například i ocenění start-upů nebo podpora v soudních sporech či arbitrážích. Nad rámec toho také sledujeme ekonomické a obchodní trendy z nejrůznějších odvětví.