x
Akce

Advanced Analytics Challenge 2020

06.03.2020 - 08.03.2020

 

Deloitte

Italská 67, Praha 12000

--------------------ENGLISH BELOW--------------------

Zajímáte se o business, inovace a umíte analyzovat data?

Pak je tato akce přímo pro vás. Deloitte ve spolupráci s Manifesto market (Pražský street food market) připravuje akci, kde dostanete šanci ukázat co ve vás je a vyzkoušet si práci s opravdovými daty v kontextu reálného business modelu.

V čem spočívá výzva?

Akce se koná v budově Deloitte na Italské 67, Praha 2 a trvá dva dny. Od vyhlášení zadání v pátek budete mít přesně 48 hodin na zpracování informací a nalezení nejslabších míst v Manifesto business modelu. (můžete tu zůstat klidně nonstop, spaní na gauči povoleno :)) Cílem je užít si víkend, zlepšit své dovednosti, něco se dozvědět a samo sebou udělat nejlepší projekt a VYHRÁT.

Kdo se může přihlásit?

Hledáme tří až pěti členné týmy studentů a nedávné absolventy se znalostí data analytics. V každém týmu by měl být alespoň jeden člověk, který ovládá analyzování dat pomocí R, SQL nebo Python. Bude se vám ale hodit I někdo kdo vaši práci na konci dovede dobře odprezentovat nebo někdo kdo zasadí číselná fakta do business kontextu (customer experience, marketing,…)

Co mi akce může dát?

Hlavní výhra je útrata za 5000 CZK v pražském Manifesto marketu pro vítězný tým, vstupenku na 4 denní festival Colors of Ostrava a další ceny. Každý z účastníků se taky potká s lidmi z Deloittu, Manifesto a Keboola a prohlédne si z brusu novou budovu Deloitte. Akci děláme zábavnou formou, díky tomu s můžete snadno poznat s ostatními účastníky. (networking) Na akci je zajištěný catering pro všechny účastníky.

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se obrátit na email jhulka@deloittece.com 


--------------ENGLISH---------------------------

The fifth year of the Advanced Analytics Challenge is here! This year we are collaborating with the one and only Manifesto Market to help make their customer experience event better. You will have a chance to work on a real business case, cooperate with our mentors, practice teamwork and communicate your solution to our managers and directors. You will also be able to meet people from Manifesto Market and Keboola.

You can also read an interview (Czech only) with one of our current analysts, Iva Hamernikova who participated in this competition in 2018, about her experience with the competition as well as working for Deloitte. 

Manifesto is an award-winning hospitality platform at the intersection of technology, data science, gastronomy, design and real estate. They create high–footfall and cashless large format, multi–vendor food markets. Manifesto values sustainability, creativity, innovation and delivers unique customer experiences to their community. Furthermore, they are developing and utilizing technology and transaction data to enhance the customer experience, increase tenant turnover and drive customer traffic. Awarded by Mastercard for Best Customer Experience 2018, published in The New York Times, Financial Times-fDi Intelligence, Monocle, Dezeen, The Guardian, Evening Standard, and more. Currently operating two locations in Prague: Manifesto Florenc and Manifesto Smichov.

Winning team will receive 5000 CZK in credits to spend at one of the markets run by Manifesto with a free igloo reservation, a 4-day festival pass to Colours of Ostrava per team member and more!

All university students and recent graduates are welcome to apply. We accept applications from individuals as well as teams of up to 5 persons. If you are applying as a team, you should have the following skills covered:

• At least 3 people familiar with at least one of the following tools: R, Python, SQL

• At least 1 team member having good presentation skills

• At least 1 person with the ability to create a business approach to the given task


Registration deadline: 1st March!